جزایر پرنسس استانبول ترکیه

جزیره بیوک آدا

princes islandدر اطراف استانبول مجموعه ای از جزایر نه گانه قرار دارد که به جزایر پرنسس یا شاهزادگان نیز معروف است. در دوران بیزانس این جزایر محل تعبیدگاه شاهزادگان به شمار می آمده است. امروزه این مکان با توجه به اقلیم آب و هوائی مناسب و هم چنین خانه های چوبی خود که متعلق به قرن ۱۹ می باشد به عنوان مرکزی مناسب برای گذراندن تعطیلات در روزهای گرم تابستان مبدل شده است. از جمله بزرگترین این جزایر جزیره بویوک آدا می باشد که در آن امکان گردش با کالسکه و یا گذراندن ساعاتی در سواحل این منطقه فراهم است از جزایر دیگر معروف این مجمع الجزایر می توان به کنیالی ، صدف ، بورگاز و هی بلی آدا اشاره کرد.
برای رفتن به این جزایر می توان از کشتی های موجود در سواحل بخش اروپائی و یا آسیائی استانبول استفاده کرد. در فصل تابستان اتوبوسهای دریائی موجود در منطقه کاباتاش نیز ترتیب انتقال شما را به این جزایر را خواهد داد.
princesجزیره بیوک آدا بزرگترین جزیره استانبول می باشد که بیشترین توریست را به سمت خود جلب می نماید. در این جزیره از خودروی بنزینی خبری نیست و شما فقط خودروی پلیس و امدادی را مشاهده می نمایید، کالسکه و موتور و سه چرخه های برقی جهت حمل زمینی و قایق ها برای دور زدن دور جزیره بکار می روند. دوچرخه سواری هم در بین توریست ها رونق فراوان دارد و محل های اجاره دوچرخه به وفور یافت می شود. حتما گذرنامه و یا کارت اعتباری و یا وجه نقد برای ضمانت اجاره دوچرخه همراه داشته باشید.
چگونه به جزیره بیوک آدا برویم؟
معمولا" مسافرینی که با تور نسیم شب پرواز به استانبول سفر می کنند، از طریق لیدرهای خود نسبت به ثبت نام تور جزیره بیوک آدا اقدام می کنند، این گشت حدود ۶۰دلار به فروش می رسد و شامل رفت و برگشت با کشتی به جزیره بیوک آدا ، کالسکه سواری در جزیره و نهار می باشد.مزیت خرید این تور همراهی تورلیدر با شماست و می تواند در مسیر به شما توضیحات لازم را بدهد.(البته سعی کنید فقط از شرکتهای معتبر خریداری شود. و شرایط دقیق تور پرسیده شود)
برخی از مسافرین استانبول هم دوست دارند برای کاهش هزینه ، خودشان اقدام به سفر به این جزیره زیبا نمایند و البته اگر توانایی و آشنایی لازم را داشته باشند می توانند، این تور را با نصف قیمت برای خودشان انجام دهند، فقط عیب بزرگ آن این است که کسی نیست که در مسیر رفت و برگشت و در داخل جزیره توضیحات لازم را در مورد جاذبه های آن بدهد و باید دقت کنند که شب در جزیره جا نمانند و یا اشتباهی به جزیره دیگری نروند.

با توجه به اینکه مسافرین زیادی مایل به رفتن به این جزیره می باشند، مختصری در این باره به آنها راهنمایی می کنیم:
اگر در بخش اروپایی هستید ، خود را به اسکله کاباتاش Kabatas برسانید. برای آمدن به این اسکله اگر در میدان تقسیم هستید، خود را با خط F1 می توانید به این اسکله برسانید،اگر دربخش قدیم اروپایی مانند آکسارای و لالعی هستید باخط T1 تراموا خود را به این اسکله برسانید.

kabatash

در مقابل خط کشتیرانی دستگاههای فروش ژتون وجود دارد، با ۵لیر می توانید، یک ژتون بگیرید، اگر ۱لیری دارید ۵عدد از آنها را داخل دستگاه بیاندازید ، تا یک ژتون به شما بدهد، این ژتون با ژتونی که برای مترو می گیرید متفاوت است. اگر اسکناس ۵، ۱۰، ۲۰ لیر داشته باشید، آنرا به دستگاه می دهید، با دکمه گرد سمت چپ (آبی رنگ) می توانید تعداد ژتونی که می خواهید را انتخاب کنید، سپس دکمه سمت راست (سبز رنگ) را می زند و تعداد ژتون و بقیه پولتان را دستگاه پس می دهد.
خطوط کشتیرانی خصوصی هم وجود دارد که ۶ لیر و یا بیشتر برای رفتن به جزیره از شما می گیرند.
بعد از گرفتن ژتون وارد قسمت مربوطه می شوید در آنجا چند ورودی می باشد مواظب باشید اشتباهی سوار نشوید، از متصدی کنار ورودی حتما" سئوال کنید، در بالای ورودی نوشته Adalar و درکنار ورودی باکسی قراردارد که دفترچه های راهنمای کوچکی در آن قراردارد که جدول حرکت به طرف جزیره و ساعت آنرا نوشته است، حتما" یکی از آنها را بردارید تا هم بدانید اولین حرکت در چه ساعتی می باشد و چه ساعتی به جزیره می رسید. و هم در برگشت بدانید چه ساعتهایی وجود دارد و آخرین ساعت بازگشت چه ساعتی است تا در جزیره جا نمانید.

jeton
قبل از ورود به گیت مربوطه خصوصا" اگر کودک همراه دارید ، یک شیشه آب با خود ببرید، در داخل گیت محلی برای فروش آب و… وجود ندارد و تا آمدن کشتی ممکن است تشنه شوید، البته در داخل کشتی آب و بستنی و… وجود دارد و می توانید به راحتی خرید کنید، در تابستان معمولا" هر یکساعت یک کشتی حرکت می کند و از ساعت ۷ صبح تا ۲۱ کشتی رفت دارد و برگشت هم به همین صورت می باشد.
ژتون را در داخل دستگاه انداخته و وارد قسمت ADALAR شوید، پس از سوار شدن در کشتی ، کشتی ابتدا به Kadikoy می رود ، مقصد بعدی جزیره Kinaliada می باشد،جزیره بعدی Burgazada می باشد، جزیره بعدی Heybeliada و جزیره آخر Buyukada می باشد، مواظب باشید اشتباه پیاده نشوید، البته در هریک از این جزیره هم که پیاده شوید جاذبه های خود را دارد و برای سوار شدن دوباره به کشتی و رفتن به جزیره بیوک آدا باید دوباره ژتون بخرید.

بیشتر مسافرین در بیوک آدا پیاده می شوند. بعد از پیاده شدن از کشتی و خروج از اسکله ، خیابان روبروی اسکله را که مستقیم بروید به ایستگاه کالسکه سواری می رسید، با دادن ۷۰ لیر برای یک کالسکه می توانید ۳تا ۴نفر سوار آن شوید(برای یک کالسکه هزینه پرداخت می شود و تعداد نفرات تاثیری ندارد و اگر یک یا دونفر هم باشید آن را باید در هنگام پیاده شدن پرداخت کنید)

کالسکه ها دور کامل جزیره را می زنندو حدود یکساعت طول می کشد و در مسیر یک توقف ۱۰ دقیقه ای جهت استراحت شما و تعویض اسب انجام می دهند. مواظب باشید با توجه به تعداد زیاد کالسکه ها محل توقف کالسکه و قیافه کالسکه و کالسکه سوار خود را به خاطر بسپارید.
غذا حدود ۳۰تا ۴۰ لیر می باشد که در رستورانهای کنار جزیره قابل خرید و استفاده می باشد. محل هایی هم برای اجاره دوچرخه وجود دارد، که حداقل برای یکساعت دوچرخه اجاره می دهند، برای اجاره دوچرخه نیاز به وجه نقد برای بیعانه و یا کارت اعتباری و یا گذرنامه می باشد، در زمان تحویل گرفتن دوچرخه از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
در برگشت از جزیره هم همان مسیری که آمدید را بر میگردید تا به کاباتاش و از آنجا به هتل برگردید.